ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Piwniczna Zdrój powrót na stronę główną
   - Ważne telefony
   - Komunikacja
   - Historia

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


INFORMACJA - Historia

Piwniczna-Zdrój - historia

Historia Piwnicznej sięga roku 1348, kiedy to król Kazimierz III Wielki nadał Piwnicznej prawa miejskie. Dogodne położenie przy trakcie handlowym na Węgry, przywileje królewskie, przyczyniły się do szybkiego rozwoju miasta. W XVIII w. Piwniczna miała sieć wodociągową, na przełomie XVIII/XIX wieku wybudowano m.in. szkołę, młyny, papiernię i szpital. W latach 1874-1876 kolej połączyła Nowy Sącz z Muszyną, przystanek kolejowy w Piwnicznej powstał jednak dopiero w 1908 r.
Pożar miasta w 1876 r. spowodował spalenie drewnianego kościoła i czterdziestu domów. W następnych latach, po pożarze miasta w 1876, odkryto źródła wód mineralnych, a w 1884 r. pojawili się pierwsi kuracjusze.
Dr Juliusza Korwina Gąsiorowskiego uznaje się za odkrywcę leczniczych właściwości wód mineralnych w regionie Piwnicznej. Dr Juliusz Korwin Gąsiorowski dokonał badań wód mineralnych w 1885 roku i stwierdził ich wysoką wartość zdrowotną.
Na początku XX wieku wytyczony został pierwszy szlak turystyczny z Piwnicznej do Szczawnicy. Piwniczna stała się też znanym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym, napływ kuracjuszy spowodował rozbudowę uzdrowiska. Pierwszego odwiertu wody mineralnej dokonano w 1932 r., wtedy też wybudowano łazienki i pijalnię wody mineralnej, a miasto uzyskało status uzdrowiska. Nastąpił gwałtowny rozwój uzdrowiska, później przyhamowany przez okres okupacji hitlerowskiej i powódź w 1948 roku. Dziś Piwniczna Zdrój należy do najpopularniejszych uzdrowisk. W obiektach sanatoryjno-uzdrowiskowych wykonywane są wannowe kąpiele mineralne, zabiegi borowinowe, natryski wodolecznicze, masaże, inhalacje, kuracje pitne wodami mineralnymi.
Piwniczna Zdrój ceniona jest za przepiękne krajobrazy, ciszę i spokój oraz za niepowtarzalny folklor.

Data publikacji:  2005-07-20 | licznik wyświetleń 18003


CIEKAWE STRONY:


Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 120 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,072 sek.